title: "Triplespark 12pcs Arduino NRF24L01+ 2.4GHz Wireless RF Transceiver Module"
brand: "triplespark"
price: "¥6401"
in_stock: false
category: "Electronics"
store_origin: JP
region: Japan
---
# Triplespark 12pcs Arduino NRF24L01+ 2.4GHz Wireless RF Transceiver Module
**Brand:** triplespark
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Triplespark 12pcs Arduino NRF24L01+ 2.4GHz Wireless RF Transceiver Module by triplespark
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- triplespark enthusiasts
## Why This Product
- Trusted triplespark brand quality
## Description
Features:NRF24L01is a work in the 2.4-2.5GHz worldwide ISM band single-chip transceiver, wireless transceiver.Including: the frequency generator the enhanced SchockBurstTM mode controller power amplifier crystal amplifier modulator demodulator output power channel selection.And protocol set by the SPI interface to set a very low current consumption, lower current consumption mode 12.3mA Power-down mode and standby mode when in transmit mode emission power 6dBm when current consumption is 9.0mA acceptance model.Ball to open ISM band maximum 0dBm transmit power, license-exempt use. The open 100 meters!Package Included:12pcs* NRF24L01+ 2.4GHz Wireless RF Transceiver Module
## Features
- Low operating voltage: 1.9 3.6V low-voltage
- Ultra-compact: built-in 2.4GHz antenna compact 15x29mm (including antenna)