The Yamaha NS-SW100BL is a 10-inch, 100W powered subwoofer featuring Yamaha’s Advanced YST II technology and a Twisted Flare Port for superior bass clarity and impact. Bluetooth connectivity and a sleek black finish make it a perfect, stylish addition to any home theater or gaming setup, delivering rich, precise low frequencies that transform your audio experience.
| ASIN | B06XRB1JZS |
| Additional Features | Bluetooth, Advanced YST II Technology |
| Age Range Description | Teen and Adult |
| Antenna Location | for surround sound systems |
| Audio Driver Size | 10 Inches |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Stereo, Surround Sound |
| Best Sellers Rank | #156,113 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #117 in Home Audio Subwoofers |
| Brand | Yamaha |
| Built-In Media | Subwoofer, Warranty Card, manual, subwoofer cable |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Gaming Console, Home Theater, Television |
| Connectivity Protocol | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Corded Electric |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (1,457) |
| Enclosure Material | Paper |
| Frequency Response | 180 Hz |
| Global Trade Identification Number | 00027108954479 |
| Impedance | 5 Ohms |
| Input Voltage | 230 Volts |
| Is Waterproof | false |
| Item Dimensions D x W x H | 50.8D x 47.9W x 47.2H centimeters |
| Item Type Name | Yamaha 10" 100W Powered Subwoofer - Black (NS-SW100BL) |