The Sylvania 20585 FT40DL/835/RS/ECO is a 40W compact fluorescent lamp featuring a 2G11 base and delivering 3150 lumens at a warm 3500K color temperature. Designed for indoor use, it offers up to 20,000 hours of flicker-free, energy-efficient lightingโusing 40-70% less power than incandescent bulbsโmaking it a cost-effective, professional-grade solution for offices, studios, and commercial environments.
| ASIN | B00CAXWW1U |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #41,149 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #58 in Compact Fluorescent Bulbs |
| Brand | SYLVANIA |
| Brightness | 3150 Lumen |
| Bulb Base | Prong |
| Bulb Shape Size | T |
| Color | White |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color Temperature | 3500 Kelvin |
| Control Method | App |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (101) |
| Date First Available | April 10, 2013 |
| Finish | White |
| Incandescent Equivalent Wattage | 40 Watts |
| Included Components | Original OEM Bulb |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 4.2 pounds |
| Item model number | 20585 |
| Light Color | White |
| Light Output Maximum | 3150 Lumens |
| Light Source Type | Fluorescent Bulbs |
| Light Source Wattage | 40 Watts |
| Light Type | CFL |
| Manufacturer | Satco |
| Material | Glass |
| Model Name | 20585 |
| Number of Items | 10 |
| Part Number | S6767 |
| Power Consumption | 40 Watts |
| Product Dimensions | 1.7"W x 22.4"H |
| Shape | Tubular(T) |
| Size | 10 Count (Pack of 1) |
| Special Feature | Base 2G11, Voltage, Wattage 40 |
| Special Features | Base 2G11, Voltage, Wattage 40 |
| Specific Uses For Product | Lamp |
| UPC | 046135205859 |
| Unit Count | 10.0 Count |
| Voltage | 120 Volts |
| Warranty Description | N/a. |
| Wattage | 40 watts |
| White Brightness | 3150 Lumens |
P**S
good price overall
S**Y
Five Stars
They worked perfectly
M**I
good light
J**R
Not made in Italy as claimed
Just more stuff made in China. Thought I finally found something that wasn't. Lame.
T**N
Bright again
The old lights were getting dimmer with age. New bulbs making a world of difference.
A**R
Great customer servicd
D**R
Broken bulb
There was one bulb broken on the end in the order. I can send images if needed. Thanks.
M**N
so far so good
V**R
Description says โPack of 10โ. But, I have received one bulb only. Very expensive bulb including shipping costs. Description (Pack of 10) Sylvania 20585 - FT40DL/835/RS/ECO - 40 Watt - 4 Pin 2G11 Base - 3500K - CFL Light Bulb - DULUX L 40W ECOLOGIC COMPACT FLOURESCENT 20585 835