The Xion High Performance 850W ATX Power Supply (XON-850P14F) delivers up to 85% efficiency with a robust 850W output, featuring a quiet 140mm blue LED fan with auto temperature control. It includes essential protections like short circuit and over voltage safeguards, housed in a durable titanium nickel-coated case. Designed for versatile compatibility, it supports a wide range of connectors to power modern PC builds.
| ASIN | B005HNF1EA |
| Customer Reviews | 3.0 3.0 out of 5 stars (18) |
| Date First Available | August 15, 2011 |
| Item Weight | 5.5 pounds |
| Item model number | XON-850P14F |
| Manufacturer | Xion |
| Product Dimensions | 6.5 x 6 x 3.5 inches |
A**Y
First to Review: Disappointing and A Inconevience to me
This product was advertised as Crossfire x ready, but to no avail it does not support two Radeon 7000 series cards. I am extremely disappointed in the slight misleading. The item itself looks like a decent power supply, and I'm sure it will put out 850W of clean power. If you intend to do crossfire as this product advertises-- look elsewhere. I build many computers and was happy to find such a good deal, ah well. I plan to ship back since I never opened any seals or powered the unit. Thankfully Amazon is an amazing retailer with great returns.
S**S
GARBAGE!
A**S
Great product
Power supply replaced and is working great. Thanks!
D**N
Five Stars
Best Power Supply for the money.
R**R
Five Stars
great
S**Y
Total junk! ZERO STARS! DON'T BUY!
I replaced my graphic card twice and had unstable machine for almost a year, until I finally realized that this piece of junk is dropping down 3.3V voltage and crashing whole machine as soon as graphic card start pulling more power out of it. Although 850 Watts should more sufficient for my configuration. If I would sue any company for selling complete junk - I would sue them, for putting me trough all that misery!